Regulaarse hooldamisega aitad pikendada kasvuhoone eluiga ning tagada laitmatu toimimise ja kauni väljanägemise. Seetõttu tuleks kindlasti vähemalt üks kord aastas kasvuhoone põhjalikult üle vaadata ning likvideerida võimalikud probleemid.
1. Kasvuhoone ettevalmistamine hooajaks (kevad)
– Kontrolli kasvuhoone puitraami seisukorda (värvkate, mustuse/hallituse hulk, võimalikud deformatsioonid jne).
– Vajadusel pese kasvuhoone puitraam (vt pt 3 Kasvuhoone pesemine).
– Värvkatte defektide korral tee koheselt vajalikud parandused. Vajadusel konsulteeri tootja ja/või edasimüüjaga.
– Kontrolli kasvuhoone klaaside seisukorda (kahjustused, mustus jne).
– Vajadusel pese kasvuhoone klaasid (vt pt 3 Kasvuhoone pesemine).
– Kontrolli, et kõik kinnitusvahendid (kruvid jne) oleks korralikult kinni. Kõik kasvuhoone elemendid peavad olema omavahel jäigalt ühendatud ning loksumist ei tohi esineda. Vajadusel konsulteeri tootja ja/või edasimüüjaga.
– Kontrolli klaasikruvi tihendite seisukorda (võivad aja jooksul päikese käes laguneda). Kui mõni tihend on kehvas seisukorras, siis on vajalik see koheselt välja vahetada.
– Kontrolli kasvuhoone uste toimimist. Vajadusel reguleeri hingesid. Õlita lukk ja hinged.
– Kontrolli kasvuhoone katuseluukide toimimist. Õlita hinged. Vajadusel reguleeri luugiavajaid.
2. Kasvuhoone ettevalmistamine talveks
– Sulge korralikult kasvuhoone katuseluugid ja uksed.
– Õlita kasvuhoone uksel lukk ja hinged.
– Õlita kasvuhoone katuseluukide hinged.
– Sõltuvalt asukohast (nt mereäärsetes piirkondades) võib talveperioodil tekkida hingedele pinnaroostet. Selle vältimiseks soovitame katta hinged määrdeainega, mis hoiaks niiskust eemal.
– Eemalda võti talveks luku küljest. Vastasel juhul võib see luku sisse kinni roostetada.
– Kontrolli visuaalselt kasvuhoone seisukorda. Vajadusel tee puhastus- või parandustööd.
3. Kasvuhoone pesemine
Kord aastas enne hooaja algust on soovitatav teha kasvuhoonele korralik puhastus. Kasvuhoone pindadele koguneb aastaga väga palju tolmu nii taimedelt, pinnasest kui ka putukatest. Niiskes keskkonnas võib see hakata hallitama, mis tekitab halva keskkonna uutele taimedele. Samuti võib mustus kahjustada kasvuhoone viimistlust, mis võib vähendada selle eluiga.
Vähese mustuse korral võib lihtsalt kasvuhoone puit- ja klaaspinnad voolikust jooksva veega üle loputada ning vajadusel puhastada pehme lapiga. Lapp ei tohi olla abrasiivne!
Suurema mustuse ja hallituse korral soovitame kasutada õrnlillat kaaliumpermanganaadi lahust või rohelise seebi lahust ning sellega õrnalt kõik pinnad üle pesta. Peale seda tuleks pinnad põhjalikult loputada.
Kui jooksva veega ei õnnestu mustust puitraami ja klaaside vahelt eemaldada, siis on vajalik klaaside ajutine eemaldamine. Selleks keera lahti klaasi raami küljes hoidvad kruvid ning eemalda ettevaatlikult klaas (teha kahekesi ja kasutada selleks korrektseid abivahendeid). Peale raami ja klaasi puhastamist aseta klaas uuesti raamile ning kinnita ettevaatlikult kruvidega (ära pinguta kruvisid üle!). Klaaside eemaldamisel tee seda ühe klaasi kaupa. Suure hulga klaaside samaaegsel eemaldamisel võib muutuda kasvuhoone raami struktuuriline stabiilsus ning selle tulemusena puruneda mõni klaas. Samuti võib olla raskendatud klaaside tagasi panemine.
NB! Klaasikruvisid EI TOHI üle pingutada. See võib põhjustada klaasi purunemist. Vaata ka kasvuhoone paigaldusjuhendit. Vajadusel konsulteeri tootja või edasimüüjaga.
4. Kasvuhoone hooldamine talvel
Talved on erinevad ning ka kõige tugevama raamiga kasvuhoone võib talvel vajada tähelepanu. Kuigi puidust kasvuhooned on tugevad, siis ei ole ükski kasvuhoone mõeldud kandma mitme tonni raskust märga lumekoormat. Tänu väga tugevale konstruktsioonile ei pruugi Lähe kasvuhooned küll kokku kukkuda aga oma kasvuhoonet viimase piirini proovile panna ei ole soovitatav.
Soovitame talvel, suure lume ja/või lumetuiskudega, käia oma kasvuhoonet regulaarselt kontrollimas, et vajadusel katuselt lumi maha tõmmata (kui see ise pole maha langenud). Lähe kasvuhooned on projekteeritud küllaltki suure katuse kaldega ja üldjuhul võib kindel olla, et lumi langeb katuselt iseseisvalt. Ettevaatus ei ole aga kunagi liiast.
Talvel tuleks kindlasti jälgida, et lumi ei moodustaks kasvuhoone vastu suurt hange, mis võib oma survega kasvuhoone külg- ja otsaseina konstruktsioone ja/või klaase kahjustada. Hange tekkimisel tuleks see koheselt eemaldada.
5. Kuidas kasvuhoonet äärmuslikeks ilmaoludeks (torm vms) ette valmistada
Kõik uksed ja luugid peavad olema suletud asendis! Kasvuhoone uksed kinnitada (haak ja lukk), et nad ei saaks tuulega avaneda. Oluline on, et kasvuhoone oleks kinnine süsteem kui tugev tuul teda „ründab“. Kui tugev tuul pääseb kasvuhoonesse sisse (uks või luugid on avatud), siis on kahjustused palju tõenäolisemad.